Při vyslovení tohoto výrazu se lidé rozdělí na dva pomyslné tábory. Jedni skřípají zubama a běhá jim mráz po zádech, druzí se naopak těší, až své tělo konečně rozhýbou a byteček bude zas jako klícka. Generální úklid bývá ve většině domácností na programu především před vánočními svátky, nebo v souvislosti s obdobím Velikonoc.

sada na vytírání

Ať už patříte do jakékoli skupiny, jistě uvítáte, když si budete moci svou práci usnadnit. Tím nemáme na mysli pozvat specializovanou firmu, on totiž takový úklidový pohyb prospěje i tomu největšímu mrzutovi. Víte, co dokážou uvolněné endorfiny z fyzické námahy? Doslova zázraky. Třeba vás to uklízení bude nakonec ještě bavit.
rozprašovací nádoby

Ocet – zázračný ocet. Jeho vůni sice zrovna nemilujeme, ale pokud dostatečně větráte, je z něj vítaný pomocník. Zapomeňte na drahé přípravky a umývejte okenní skla (nebo i rámy) octovou vodou. Gumovou stěrkou ji snadno setřete a nikde nebude žádná šmouha. Ocet je výborný společník při očistě umyvadel, van, toalet, obkladaček a dlažby. Efektivně zbavuje povrch vápenitých nánosů a zároveň desinfikuje. Mimochodem, kuchyňské prkénko na krájení masa nejlépe vydesinfikujete právě octem.

Odpady – prášek do pečiva v kombinaci s kyselinou octovou je vynikajícím prostředkem pro čištění kuchyňských odpadů. Není třeba kupovat za drahé peníze speciálního „krtka“, vystačíte s docela obyčejnými chemickými prostředky.

Kartáče a hřebeny – při generálním úklidu se vyplatí věnovat jim pozornost, neboť bývají zanedbávané, plné směsi prachu, nečistot a kožního mazu. Tuto nechutnou směsici rozpustíte přes noc v nádobě s vodou a pracím práškem.
voda ve vysavači

Dlaždičky – nepožívejte na jejich mytí vodu se saponátem. Byly by pak matné a škaredé. Raději si připravte roztok dvou litrů vody a osmi lžiček mleté křídy (může být i obyčejná školní na psaní nastrouhaná na struhadle). Tuto směs pak na dlaždičky (nebo dlažbu) roztírejte toaletním papírem a po uschnutí ji jen přeleštíte suchým hadrem.