U každého z nás přijde čas, kdy je potřeba se osamostatnit. Kdy jindy si splnit sen o vlastním bydlení. Jenže jen málokdo si takový sen může splnit bez pomoci banky. S největší pravděpodobností budete hledat možnosti, jak vlastní bydlení financovat. Jednou z možností je právě hypotéka. Jenže ještě předtím se vám s největší pravděpodobností v hlavě vytvoří řada otázek, na které ještě před podpisem smlouvy budete chtít znát odpověď. Kdy je tedy správné o hypotéce uvažovat, pro koho je určená a kolik musím mít našetřeno?

maketa domu

Správný čas na hypotéku? Pro banky je to kolem 30 roku život

Jedním z nejdůležitějších faktorů žadatele je jeho věk. Zatímco ve třiceti jste pro banku želízkem v ohni, o deset let později už je to o poznání horší. Výhrou samozřejmě není příliš nízký, ale ani příliš vysoký věk. Ten ideální začíná na 26 a končí 35 rokem života. Čím dříve hypotéku samozřejmě sjednáte, tím lépe pro vás, neboť vám banka může nabídnout delší dobu splácení.

Horní hranici věku, do kterém musí být hypotéka splacena stanovuje Česká národní banka. Ta se nyní pohybuje kolem 65 let. Ovšem v posledních letech se produktivní věk stále prodlužuje a některé banky i nebankovní společnosti tak navyšují tuto hranici až na 75 let. Pokud tedy chcete mít na splácení hypotéky alespoň 20 let, je potřeba uzavřít smlouvu ještě před 45 rokem života.

Bez vlastních prostředků se neobejdete! Nebo ano?

Pro získání hypotéky není potřeba jenom věk. Důležité jsou i další aspekty, které určují, zda jste pro úvěr vhodný žadatel nebo nikoliv. Krom stabilního příjmu, potřebujete i určitou finanční rezervu. U hypoték se tato suma pohybuje kolem 10-20%, což rozhodně není málo.

sloupeček peněz

Další možností jsou nebankovní hypotéky, kde pro získání hypotéky žádné počáteční finanční prostředky nepotřebujete. Je ale potřeba počítat s vyšší úrokovou sazbou než u hypotéky v bankovních domech.

3.7/5 - (4 votes)