Ať už se snažíte vytáhnout celou rodinu o víkendu někam jinam než k počítači v obýváku, snažíte se pod heslem „láska prochází žaludkem“ udělat dojem na svůj nový objev, nebo prostě chcete jen vyrazit se známými a trochu polaskat své chuťové buňky, food festivaly po celé zemi budou o prázdninách vaším sladkým cílem.

koření

Pro inspiraci nemusíte daleko
Češi jsou, jak známo, národ gurmánů a proto jistě neprohloupíte, když se alespoň na jednu takovou akci zajdete podívat. Nemusí se jednat vůbec o tak masivní potravinářský trh, jako je tradiční Náplavka, i regiony mají co nabídnout!

Co jídlo, to potěšení
Jak tomu už u festivalů bývá, některé jsou všehochuť, jiné jsou zaměřené na určitý žánr. I u nás můžete zajít na všeobecný food festival, nebo si vybrat něco konkrétnějšího. Ať už vás okouzluje italská kuchyně, těstoviny a pizza, asijské nudle a rýže, vegetariánské pokrmy, záplava ovoce či zeleniny, Burgery, nebo klasické české pivobraní s klobáskami a chlebem. Každý region je něčím typický a každý má co nabídnout. Neostýchejte se vyzkoušet všechny!

pizza

Hlavně plánovat
Většina festivalů připravujících jídlo z regionálních potravin, se nutně chtě nechtě musí řídit ročním obdobím – tak, jako si z českých jahod neuděláte koláč v lednu, stejně tak se nedočkáte některých druhů zeleniny během brzkého léta. Jak s touto obtíží naložit? Plánujte! Festivaly se obvykle drží tradice a míst konání, stejně jako čas, mají stále stejné. Pokud víte, že se těšíte na moravské jitrničky, víno z našich vinic, nebo byste rádi ochutnali zelené pivo na Den sv. Patrika, označte si datum křížkem v kalendáři s pořádným předstihem.

burger

Tip:
Než se lačně vrhnete k prvnímu stánku s dobrotami, jako první se zorientujte v organizaci festivalu. Některé festivaly mívají stánky koncipované jako ochutnávky, kde vám u každého stánku za určitou cenu naloží od každého pokrmu trochu, jinde jsou rauty, ale někde dostanete za vcelku velké peníze jen jedno velké jídlo. Pečlivě tedy zvažte, co si dáváte, abyste si nezaplácli jako první žaludek bramboračkou a na další pochutiny už vám nezbylo místo!