Senioři často mají snížený pocit žízně. I když by měli pít, necítí žízeň. Tím pádem jsou náchylnější k dehydrataci. Dehydratace je nebezpečná, a zejména pro seniory. Může se negativně projevit na jejich celkovém zdraví. Určitě máte v rodině babičku nebo dědečka, u kterých víte, že musíte pečovat o jejich zdraví. Hlídání jejich pitného režimu je jednou z věcí, na které byste se měli ideálně zaměřit.
Jak by měl u starých lidí vypadat ideální pitný režim?
Dostatek tekutin
Senioři by měli vypít 1,5 až 2 litry tekutin denně. Mnoho z nich má tak sníženou potřebu žízně, že vypijí třeba jen půl litru za den. Což je velmi málo. Do tekutin se zahrnuje nejenom voda, ale také třeba polévky.
Preference vody
Voda by měla u seniorů tvořit hlavní zdroj příjmu tekutin. Měli by mít u sebe vždy láhev s vodou, aby se mohli napít kdykoliv pocítí jen sebemenší pocit žízně. Pokud jim nechutná čistá voda, mohou si ji ochutit třeba ovocem.
Čaje
Čaje jsou další výbornou variantou do pitného režimu. Zejména bylinkové čaje. Ty jsou pro nás velmi zdravé a starým lidem mohou pomoci se spoustou problémů. Senioři obvykle užívají pravidelně léky, někteří větší množství, proto je dobré, když si od některých problémů pomohou bez použití chemie. Bylinkové čaje nám mohou pomoci s bolestí, pocením, nespavostí nebo stresem.
Pravidelnost
Senioři by měli během dne pít pravidelně. Nejenom když se u nich objeví pocit žízně. Mohou si nastavit různé připomínky, třeba na mobilu. Nebo mohou skvěle posloužit láhve s vyznačeným množstvím vody, která v lahvi zbývá.
Omezení alkoholu a kofeinu
Alkohol a nápoje s vysokým obsahem kofeinu by se neměli příliš vyskytovat v pitném režimu starých lidí. Pokud už, měli by být konzumovány s mírou. Tyto nápoje mohou mít totiž dehydratační účinky, což je nežádoucí. Káva by proto měla být nahrazena bezkofeinovou variantou nebo čaji.