Váš starý vůz už dosloužil, nebo nevyhovuje vašim potřebám a vy zvažujete nákup novějšího? Nemůžete, nebo nechcete si koupit nový vůz? Potom se nabízí nákup ojetiny. Jaká jsou rizika a co je potřeba před nákupem ověřit?
Muž v autě
Základem je průzkum trhu. Promyslete si důkladně co od auta očekáváte, kolik do něj chcete investovat, zda potřebujete vůz, který vás dopraví pouze do práce a z práce, nebo například rodinný. Důležité je také promyslet, zda si pořídíte auto na benzín, nebo naftu. Nafta se vyplatí, pokud najedete ročně více než 20000 kilometrů. Je levnější na provoz, náhradní díly na tato vozidla však bývají dražší. Máte už vybraný typ vozu, nebo jich máte dokonce několik? Projděte si v klidu recenze a zjistěte si cenu náhradních dílů. Poté si prostudujte inzeráty a zjistěte za jakou cenu se vůz s danými parametry prodává. Pozor dávejte zejména na to, v jakém stavu je, kolik má najeto a zda má nějakou servisní historii i když ani servisní kniha s jistotou nezaručí pravdivost údajů, pokud není vedena v autorizovaném servise. Poté si vyberte několik vozidel, které byste chtěli vidět osobně
Před tím, než vyrazíte na prohlídku, zeptejte se prodejce, zda má vůz nějaké vady a také si požádejte o VIN, podle kterého si můžete minimálně částečně ověřit původ vozidla, najeté kilometry, rok výroby a zda bylo bouráno. Zde ale najdete pouze záznamy z pojišťoven, pokud tedy nehoda nebyla u pojišťovny evidována, tak se v historii vozu neprojeví.  Ověřit si můžete také, zda na vůz není nějaké leasingová smlouva, nebo zda není v registru odcizených vozidel.  Pokud jste lajk, určitě si přizvěte na prohlídku někoho, kdo autům rozumí, nejlépe přímo automechanika, který na místě zjistí skutečný stav vozidla, může si jej připojit na diagnostiku a také ve většinu případů pozná, zda bylo bourané.
Starý vůz
Prohlédněte si několik vozů a až poté se rozhodněte, který vám nejvíce vyhovuje. Nepodceňujte zkušební jízdu, projeďte vozidlo pořádně, nejlépe nejen na rovince, ale také v kopcovitém terénu. Vozidlo neposuzujte pouze podle vzhledu i když i ten vám napoví, jak s ním bylo původním majitelem zacházeno. Na místě si ověřte, zda VIN na vozidle souhlasí s tím, který je zapsán v technickém průkazu.
S nákupem určitě nepospíchejte a neunáhlete se. Jedná se o investici na několik let, proto je potřeba aby vám vůz vyhovoval po všech stránkách, a především aby byl bezpečný a spolehlivý. Při nákupu ojetiny ale počítejte zpočátku s nutnými investicemi, minimálně s výměnou oleje, filtrů a rozvodů.