Pokud si letos chcete užít vánoční atmosféru v klidu a pohodě, je důležité si předvánoční úklid umět dobře naplánovat. S tím vám můžou pomoct následující rady a doporučení. Když se jimi budete řídit, stane se pro vás tento každoroční strašák hračkou!

žena na pohovce, nohy nahoře, vánoční ponožky

Kuchyň

Úklid kuchyně bývá časově nejnáročnější, proto doporučujeme s ní začít. V uklizené kuchyni se vám navíc bude lépe péct vánoční cukroví. Začněte okny a parapety. Pokud se vám chce, můžete je po umytí rovnou vyzdobit. Úklid začněte od stropu, umyjte všechny lustry a horní plochy skříněk, na které po celý rok dopadal prach. Existují speciální odmašťovací přípravky, které vám úklid kuchyně velmi usnadní. Poté vyndejte ze skříní všechny potraviny, vnitřek vymyjte jarovou vodou, případně vyložte novým potravinářským papírem, prošlé potraviny vyhoďte a zbytek naskládejte zpět. Totéž udělejte i se skříňkami s nádobím, s tím rozdílem, že tam vytřídíte nádobí poničené a to, které už nepoužíváte. Skříňky omyjte i zvenku, zaměřte se i na madla. Totéž proveďte u sporáku. Odmrazte mrazák, z lednice vyházejte prošlé potraviny a vymyjte ji octovou vodou. Vaši pozornost si zaslouží také oblast kolem dřezu, kde bývají různé nánosy špíny, a vodovodní baterie, kterou odvápněte, je-li to potřeba. Otřete také mikrovlnnou troubu a digestoř, pokud je třeba, vyměňte v ní filtr.

Koupelna

Na koupelnu doporučujeme se vrhnout hned po kuchyni. I zde je nutné vymýt všechny skříňky, probrat prošlou a nepoužívanou kosmetiku. Potom se zaměřte na odpady, pokud je potřeba, tak je pročistěte, a pozornost věnujte i bateriím, odvápněte je a vyleštěte dosucha. Otřete dlaždičky a spotřebiče, vyleštěte všechna zrcadla. Důkladně vyčistěte všechnu sanitu. Na závěr vyperte všechny předložky, koupelna pak bude krásně vonět čistotou.
houbičky na nádobí, hadr na úklid

Obývací pokoj

I v obýváku začněte okny a lustry. Pak umyjte všechny skříňky, a i zde vytřiďte staré, rozbité a nepoužívané věci. Zvýšenou pozornost věnujte sedačce, pokud nemá pratelný potah, doporučujeme si včas objednat firmu, která vám ji vytepá. Na závěr otřete televizi a osprchujte všechny květiny.

Ložnice

V ložnici také nejprve umyjte okna, parapety a lustry. Omyjte i všechny skříňky a noční stolky. Vytřiďte všechno nepotřebné oblečení. Pokud je to možné, vyperte potah na matracích, nebo je alespoň vyluxujte. Vyperte všechny lůžkoviny i potah na postel. Peřiny a polštáře si nechce vyčistit v čistírně.