Co pomáhá na játra

Jaterní buňky se regenerují velmi rychle, dokonce nejrychleji ze všech v lidském těle. Játra jsou totiž obrovskou chemickou továrnou, kde probíhá neustále v každém okamžiku statisíce biochemických pochodů. V dnešní době si však musí poradit s daleko větší zátěží, než tomu bylo dříve. Méně se pohybujeme, jsme na každém kroku obklopeni stresem, konzumujeme více alkoholu, kofeinu, pochutin s obsahem bílého cukru, výrobků z bílé necelozrnné mouky, jsme zatěžování smogem, pracovně přetíženi a zaneprázdněni a to se projevuje předčasným stárnutím a civilizačními chorobami.

květ ostropestřce

Bylinky – osvědčené jsou přírodní prostředky, které podporují vylučování žluči, stimulují jaterní buňky k rychlejší obnově zejména svým obsahem hořčin a některých látek, jako je např. Silymarin. Pro preventivní účely je vhodná smetanka lékařská (pampeliška) ve formě kořenu, květů a listů (sbíraná v čistém prostředí), jaterní činnost podporuje i kurkuma a zázvor. Nejúčinnější prostředek pro jaterní detoxikaci je Ostropestřec mariánský, jehož léčebný proces je znám již od starověku. Podává se ve formě oleje lisovaného ze semen, nebo přímo v podobě drcených semen. Ostropestřec olej byste měli uchovávat v chladničce a mimo dosah denního světla.

odkvétající bodlák

Dostatečně dlouhý spánek – nespavostí dnes trpí téměř polovina populace a přitom je vydatný a nepřerušovaný spánek nutnou podmínkou pro zdravá játra. Můžete si pomoci např. přirozenou aminokyselinou L-Tryptofanem v tabletách, hořčíkem, Rozchodnicí růžovou či Ženšenem nebo Ashwagandhou. Samozřejmě na noc omezte alkohol, kofein a těžká tučná jídla.

Stres – je nenápadný zabiják, ačkoli se může zdát jen jako okrajový problém. Zamyslete se nad tím, co vám bere nejvíce energie, mohou to být i zdánlivé drobnosti: Hádky a neshody v rodině či v zaměstnání, přepracování, negativní pořady v TV, málo nebo moc pohybu, smog, nadměrný hluk, chemické léky (analgetika), kofeinové a alkoholické nápoje, nápoje sycené oxidem uhličitým atd.