Byli jste svými rodiči přísně vychováváni, a tak si říkáte, že svoje vlastní děti nebudete nikdy trestat, budete se snažit, aby měli bezstarostné dětství a ponecháte jim absolutní svobodu? Možná to vaši rodiče přeháněli s tresty a vy máte nyní špatné vzpomínky, ovšem lepší je dávat si pozor a nespadnout při výchově svých vlastních potomků do druhého extrému.
 policista u přechodu
LIBERÁLNÍ VÝCHOVA
Dětství by mělo být svým způsobem bezstarostné, ale na druhé straně absolutní volnost, kdy je vše dovoleno, zavání rozmazleností. Liberální, tedy svobodomyslný a velkorysý styl výchovy se zdá být správný. Je přece třeba, aby se děti samy rozhodly, co chtějí dělat a vyrostly z nich tak osobnosti. Ale tam, kde chybí řád a určitá pravidla, nastává chaos, chybí zodpovědnost na svoje činy a smysl pro povinnost. Děti neví, co je dobré a co je špatné, nedokáží se v tom orientovat a cítí se samy, protože jsou samy sobě ponechány.
 sportovní sestřih
VÝCHOVA BEZ HRANIC
Určování hranic je těžké pro dítě i pro rodiče a vlastně všechny vychovávající. Jak to udělat, aby děti zároveň k tomu, kdo tyto hranice určuje, necítily nenávist? Jde o umění stát si za svým vlastním jednáním, tedy být sám samostatný a pevný. Neznamená to děti odmítat, ale nepodvolovat se každé jejich náladě a všem jejich požadavkům. Protože k čemu vede výchova bez hranic? Absolutní volnost zároveň skrývá jakýsi odstup: je mi jedno, co budeš dělat, ale když mě naštveš, tak tě potrestám a podle mojí nálady jednou něco zakážu, jednou povolím.
 kolo u plotu
TOUHA PO JASNÝCH PRAVIDLECH
Určitě není dobré trestat a zakazovat, lámat dětskou vůli a neustále napomínat. To samotné nakonec ukazuje na nejistotu ve vlastním chování. Děti musí cítit pevnost, protože vlastně neustále testují, kam až můžou zajít. Když jim stanovíte určité hranice a dokážete, aby je dodržovaly, pomáháte jim tím vlastně vyrůst v samostatné a odpovědné dospělé lidi.

4.5/5 - (4 votes)