Nejste spokojení se svou postavou a myslíte, že by bylo vhodné dát nějakému tomu kilu navíc kopačky? Pokud už jste hledali diety, které byste chtěli vyzkoušet, určitě jste narazili na pojem ketodieta, která se během krátké chvíle stala obrovským hitem, nebo Vám ji zkrátka poradila kamarátka s tím, že se jedná opravdu o skvělou věc, díky které shodíte kila velice rychle. Než ale s něčím takovým začnete, nejprve se seznamte s tím, o co se vlastně jedná.
jablko s metrem na váze
O co jde?
Můžete se setkat i s pojmenováním ketogení nebo ketonová dieta. V každém případě je tato dieta založena na principu ketózy, které vzniká při malém příjmů sacharidů a způsobuje, že energii potřebnou na funkci mozku, svalů, srdce a vlastně celého organismu, tělo získává z rozkladu vlastních tukových zásob.
Složení stravy
Strava se zkládá převážně z bílkovin. Tedy masa, vajec, ryb, zeleniny, sýrů a dalších mléčných výrobků. Zakázané jsou přílohy, pečivo, sladkosti, nezdravé tuky, chipsy, uzeniny, lihoviny, sladné limonády a další věci na tento způsob.
Velice důležitý je pitný režim. Doporučuje se vypít 2 – 3 litry vody, zeleného nebo černého čaje. Pokud jste velkými milovníky kávy a nedokážete se jí vzdát, můžete si 2x denně dopřát černou kávu bez cukru.
Doporučený příjem zeleniny se pohybuje od 300g do 500g. Maximum je 1000g. Zelenina, kterou můžete jíst, se ale liší podle fáze diety, ve které se nacházíte.
Jednotlivá jídla by od sebe měla být vzdálená 3 – 4 hodiny. Snídat byste měli 30 minut po probuzení a poslední jídlo dne konzumujete 2 hodiny před ulehnutím do poslele.
strava při ketodietě
Fáze
1.      Fáze – Tělo se dostává do stavu ketózy (2 – 3 dny po nastolení režimu). V této fázi zaznamenáváte největší úbytek váhy (50 – 70% z váhy, kterou si určíte jako cílený úbytek). Svůj jídelníček kompletně změníte a přijímáte pouze proteinové potraviny a zeleninu.
2.      Fáze –Jedná se o stabilizaci. Do své stravy začínáne pomalu zařazovat sacharidy a tuky. Jedno jídlo nahradíte jídlem normálním.
3.      Fáze –Návrat k normálním jídlům. Nepředstavujte si ale, žádné hamburgery a hranolky. Ze začátku mají i normální jídla pravidla, která naleznete na internetu.
Mínusem této diety je jo-jo efekt. Většina hubnoucích totiž skončí dietu hned v 1. fázy, kdy zaznamenají úbytek na váze.  To způsobí, že ve finále budou mít ještě větší hmotnost než před dietou, protože si tělo z jídla začne ukládat zásoby v podobě tuků na „horší”časy.
Tato dieta není vhodná pro těhotné nebo kojící ženy, lidi s nemocí ledvin, jater či pro diabetiky.