Předem je na obranu menších i větších dětí nutno podotknout, že jejich touha mít všechno, je zcela přirozená, neznají ještě hodnotu peněz, a to ani větší děti, které ještě nikdy nepracovali. Většina dospělých, když byli dětmi, nebyli jiní, jen způsob výchovy se změnil a mění, dříve rodiče vedli své děti k větší skromnosti, dnes jim dopřejí, na co si pomyslí.

kinder

Hlavně je to pro děti špatné do budoucna, mohou s tím mít v dospělosti velké problémy, ve vztahu mohou být sobečtí, svoje potřeby totiž považují za jediné a prioritní, může to vyústit v problémy se sebeovládáním, v horších případech až agresi.

Když se ohlédneme pár let zpátky, Mikuláš přinesl pár sladkostí a nějaké to ovoce, to už dnešním dětem ale nestačí, rodiče i prarodiče se předhánějí, kdo z nich koupí dítěti větší sáček, dnes už převážně sladkostí, ovoce už se v dnešní době „moc nenosí“. Dalším příkladem jsou Vánoce, zatímco v dřívějších dobách bylo zcela běžné, že děti pod stromečkem nacházeli i oblečení, v dnešní době tomu už také tak není, pro většinu dnešních rodičů, oblečení není přece dárkem.

podzim

Měli byste jít svým dětem příkladem, aby neměli v dospělosti s tímhle problémy, a naučit je hodnotu peněz.

1)     Málo dětí umí v dnešní době za dárek poděkovat, učte je to.
2)     Už předškoláka můžete zapojit do menších domácích prací, za které může dostávat menší obnos peněz, které mu můžete nechávat na drobnější věci, které si chce pořídit.
3)     U větších dětí zaveďte kapesné, ale určete pravidla, na co je kapesné určeno, jestli ho dítěti budete dávat týdne nebo měsíčně, je na Vašem uvážení, ale pokud na konci tohoto období už se mu peněz dostávat nebude, další mu nedávejte, můžete mu je maximálně půjčit, s tím, že Vám je bude muset vrátit, a buďte v tom důslední.

spoření
4)     Děti, zvláště ty větší, Vás zkoušejí, kam až mohou zajít, proto nepovolte a stanovte laťku, přes kterou už finančně nepůjdete, starší děti, pokud po něčem touží, si mohou jít vydělat na brigádu, takovouhle prací si peněz naučí vážit určitě.