Pokud zalistujete v Bibli, anebo v rukopisech starých tisíce let, narazíte na prastará moudra, která nám napovídají, že to nejlepší pro lidský život je dostupné všem lidem na celé planetě, a dokonce zdarma, anebo s vynaložením minimálního úsilí. Je to především čistá pramenitá voda, ovoce a zelenina rostoucí jako plody, podobně jako luštěniny, olejniny a obiloviny. S těmito základními potravinami člověk nejen přežije, ale jeho život se bude odvíjet v pozitivním duchu, což jistě potvrdí zastánci zdravé výživy. K základním potravinám můžeme ještě připočítat základní surovinu na výrobu přístřeší a nábytku – dřevo.
křeslo v ložnici
Říká se, že kdyby lidé rozumně hospodařili a dokázali se dohodnout mezi sebou tak, aby neexistovaly rozevřené nůžky marnivých boháčů a na druhé straně lidí bez domova, planeta Země bez problémů uživí každého z nás. A bez stresu. Ale že je duchovní úroveň lidstva taková, jaká je, plýtváme svou drahocennou energií a vyrábíme nábytek nejen z dřevěného masivu, ale z úsporných důvodů i z dřevotřísky.
snídaně v posteli

Kontroverzní dřevotříska

Lisované dřevěné piliny a štěpky do podoby desek známe všichni velice dobře. Mají svá opodstatnění v mnoha druzích výrobků jako levná surovina, to ano, ale vždy záleží na způsobu zátěže a mechanického namáhání. Kupříkladu kuchyňské linky nebo skříňky, se statickou zátěží uskladněných věcí mají životnost desítky let. To však neplatí u přetěžovaného nábytku, tedy např. u postelí, anebo u kusů, které se často stěhují a musí se při stěhování demontovat.
spící novorozenec
Možná to znáte z vlastní zkušenosti – pořídíte si levnou, vzhledově krásnou postel, časem se povolí všechny šroubové spoje a rozhodně jim neprospěje ani stěhování a přenášení. Dřevotříska zkrátka není masiv a podle vyjádření odborníků by se z ní postele vyrábět vůbec neměly. Namáhaný spoj totiž nelze jednoduše opravit, stává se pak nerozebíratelným a celá nábytková sestava se pak viklá a výrazně ztrácí na své hodnotě.