Pokud jdete někdy městem či vesnicí, jistě si všimnete, že mnoho domů má na své spodní části kamenný obklad https://www.stoneexpert.cz/ namísto klasické zdi. Najdeme je především na starších budovách postavených z klasických cihel, na moderních skleněných již nikoliv.

Jedním z důvodů pro použití těchto obkladů je samozřejmě estetika. Nelze popřít, že tak skutečně vypadají mnohem lépe, než kdyby byly klasicky celé omítnuté. To samozřejmě platí pouze v případě, že jsou dobře udržované.

obkladkamen3

Je totiž faktem, že i při použití sebekvalitnějšího materiálu se dříve či později začne odlupovat, a je potřeba jeho následná oprava, pokud chceme zachovat jeho současný vzhled. A to samozřejmě není nejlevnější. Proč se tedy neustále používá? Přeci jen, u domů nehraje tento prvek, co se vzhledu týče, až tak důležitou roli. Zvláště pokud jste si jej postavili, nebo nechali postavit, sami. Proč se tedy používá?

Faktem je, že existuje důvod pro jeho použití, který náklady na něj ospravedlní. Hlavním úkolem těchto kamenných obkladů totiž není vypadat pěkně, nýbrž ochrana fasády. Je potřeba si totiž uvědomit, že právě ta nejnižší část je vystavena největším tlakům.

Stačí si například uvědomit, že když okolo projíždí auta, tak se případné bláto z louže rozstříkne právě na ony obklady, které pak jdou snadno vyčistit. To samé platí i o sekání trávy – asi každý z nás ví, kolik jí od sekačky odlítává, zvláště když se používá ta strunová.

obkladkamen4

Ovšem ani lidé samotní nejsou bez viny. Stačí si uvědomit, kolik škody by mohl udělat opilý člověk či sprejer – oprava takto poškozené fasády by stála spoustu peněz, kdežto žulu, břidlici, nebo některý jiný z mnoha používaných typů kamenů je možné poměrně snadno vyčistit, a to bez toho, že bychom se museli bát, že při tom fasádu ještě více poškodíme.

Je tedy jasně vidět, že výhody rozhodně stojí za onu částku, kterou je potřeba do této úpravy investovat. Nakonec se to totiž vyplatí.